+1 Türkiye Kilis Restaurant’ın güzelim geleneksel Türk yemekleri eşliğinde 2017 yılının son toplantısını gerçekleştirdi ve 2018 etkinlikleri konuşuldu. Samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıya  katılımcıların soru ve önerileri renk kattı.

+1 Türkiye koordinatörü Füsun Yaman, platformun projelerini ve amaçlarını tanıttı

+1 Türkiye Koordinatör Yardımcısı Suna Akartuna, Kariyer Günleri projesini tanıttı

Gündem konuları neydi?

Toplantıya ilk defa gelenler için +1 Türkiye’nin amaçları, çalışma alanları ve yapısı anlatıldı (https://arti1turkiye.org/hakkimizda/). Platformun özellikle Türkiye’ye bir etki ve katkı yapmak için çalıştığı vurgulandı. Platforma katılmak isteyenler için Düşünce, Proje, İletişim ve Finans gruplarının etkinlikleri kısaca özetlendi.

2018 Projeleri:

Tanım olarak çok geniş bir çalışma alanı olan +1 Türkiye bu sene bireylerin “Adalet, Temel Değerler ve Vicdan“ gibi temel duygularına hitab eden ve gençlerin ufuklarının açılarak sorgulama yeteneği kazandırılması amaçlı eğitim projelerine odaklanmış görünüyor. Toplantıda 2018’de bu alanlarda hazırlıkları süren iki proje tanıtıldı ve katılımcıların önerileri değerlendirildi.

Platformun üçüncü projesi olan “+1 Türkiye Kariyer Günleri” ise İngiltere’deki gençlere bir katkı yapmayı hedefliyor. Özgeçmiş, Görüşme Teknikleri, Eğitim Seviyesi Denkliği, Sertifika Alma, Meslek Değiştirme konularının anlatılacağı; mesleğinde belirli bir yere gelmiş, belli başlı şirketlerde çalışan örnek kişilerin konuşmacı olarak katılacağı bir seri toplantı planlanıyor. İlk toplantının 2018 Mart ayında, Regent’s Üniversitesi’nde yapılacağı, kesin günü ve zamanının ilan edileceği belirtildi.

Anlatılan tüm projelerin detayları ve bu konudaki duyurular ileriki günlerde web sitelerinde paylaşılacak. (https://arti1turkiye.org/projelerimiz/)

+1 Türkiye Kurucu Üyesi Gülhan Kaynar, İngilizce Pratik Eğitimi projesi hakkında konuştu

+1 Türkiye Kurucu Üyesi Gültekin Tatar, ‘Annene Babana Anlat’ projesini tanıttı

Londra- Türkiye Hattı

+1 Türkiye grubu Batı Londra Türk Eğitim birliğinden toplantıya ilk kez katılan öğretmenlerimizle okul aile birliği bağlanlarının nasıl güçlendirilebileceği konusunda bilgi alış verişinde bulundular.

Ayrıca Ankara’dan ayağının tozu ile gelen muhtarımız Sevim Özsoylu Özdoğan Türkiye’de kadın, çocuk ve gençliğin karşılaştığı sorunlardan bahsetti.

+1 Türkiye etkinlikleri, Türkiye’nin teknoloji ve bilimsel eğitim gücüyle ilerlemiş bir düzeye gelmesi için ve toplumun, adaletin, kişisel ve toplumsal hak ve özgürlüklerin, temel değerler ve vicdana sahip bireyler tarafından geliştirilmesi amacına yönelik artarak devam edecek.

“Böyle bir Türkiye için ben de varım” diyerek +1 olanların sayısı her gün artıyor.